“Hudba je krásna. Funguje len vtedy keď ju niekto napíše, zahrá a keď si ju niekto vypočuje. Hudba potrebuje reflexiu, písanú alebo ústnu. Bez nej by neexistovala.” Daniel Matej, skladateľ, pedagóg a organizátor
Už asi pol roka rozmýšľam, píšem, korigujem, škrtám, opravujem a dopĺňam. Medzi tým sme už stihli o Danielovi natočiť 2 filmy a urobiť s ním dlhý rozhovor. Čo mám ja napísať o Danielovi ? Poznáme sa viac ako 30 rokov. Prežili sme spolu niekoľko kríz a stále sme blízkymi priateľmi.
Ak by som mal napísať o Danielovi jednu vetu, tak napíšem: Daniel je pre mňa človek, ktorý má rád ľudí a hudbu. Ale to by bolo málo. Bol by to neúplný obraz. Nakoniec som sa rozhodol, že moje poznámky o Danielovi zhrniem do 10 bodov.
10 oblastí, ktoré si myslím, že by vás o Danielovi mohli zaujímať.
Osobne:
Daniel veľa rozpráva. Ak sa chcete dostať k slovu, musíte sa k slovu “prebojovať” Rozhovory s ním sú zaujímavé a vášnivé. Je tvrdohlavý, hlavne keď ide o spoločný projekt. Jeho argumentácia je založená na snahe hľadať pravdu. Ide mu o vec.
Očami:
S Braňom Gotthardom a Kikou Majorošovou sme v lete natočili o Danielovi dva krátke filmy na pokračovanie. Uvidíte ako Daniel býva, čo bežne robí, ako premýšľa o svete a o svojej tvorbe.
Prvý zážitok:
Ako prvú som spoznal Danielovu skladbu pre dva klavíry: “A tak Ti dávam všetok svoj smútok, lebo viem, že mu porozumieš”. Daniel neskôr zmenil názov skladby na “Always” a pôvodný názov nechal ako podtitul. Zdal sa mu príliš dlhý. Ako vraví “ “A ten názov s podtitulom napokon súvisí… Ostatné si buď nepamätám, alebo je to moje tajomstvo, ktoré si vezmem do sebou do hrobu (:)).” Mne je bližší originálny názov, ktorý hovorí o smútku a podľa mňa je prítomný v skladbe po celý čas.
Pracovne:
Pre študentov hudby sme v roku 2010 spoločne s Mariánom Lejavom a Danielom vytvorili projekt VENI ACADEMY. V rokoch 2010 – 2013 sme pripravovali celosvetový festival súčasnej hudby ISCM World New Music Days ktorý sa po prvýkrát vo svojej 90 ročnej histórii konal v Košiciach a v Bratislave. Najkrajšie a najintenzívnejšie obdobie bolo 7 spoločne strávených rokov (2011 – 2018) na katedre Hudobnej výchovy PdF UK.
Stretnutie s Philipom Glassom:
Keď sme hrali s Cluster ensemble skladbu Music with Changing Parts na festivale ARS NOVA v Košiciach, na koncerte bol osobne prítomný Philip Glass. Daniel sa dal s Philipom do družnej debaty. Philip sa opýtal Daniela či sa mu páčia jeho klavírne etudy. Danielovi sa etudy príliš nepáčia, ale mal pripravenú slušnú odpoveď: “ No. 13 and No.14 I like the most”
V rozhovore:
V rozhovore s Tomášom Borošom sa dozviete ako Daniel vníma umenie kompozície a prečo nemá rád hudbu Cézara Francka. Elena Akácsová napísala výborný článok o Danielových “cnostiach a nerestiach”. V dialógu s Andrej Kabalom Daniel nazval Pedagogické fakulty baštou “post normalizačnej mentality”. V rozhovore pre Hudobný fond hovorí o tom, ako rád necháva veci dozrieť.
Danielovými slovami:
“K mojim favoritom by som zaradil Satieho, Ivesa a Feldmana… Zoznam skladateľov, ktorí ma ovplyvnili by bol dlhý, ale keďže veľa mojich skladieb je akoby “hudba o hudbe”, tak k tým horeuvedeným by som ešte asi pridal Monteverdiho, Bacha, Vivaldiho, Mozarta, Weberna a samozrejme Johna Cagea.”
„Bolo to jedno z najväčších a najkrajších prekvapení, aké som kedy zažil,” o albume FIFTY ktorý vznikol ako dar k Danielovým päťdesiatym narodeninám.
“Čo by som ešte chcel – pozerám dopredu, nesumarizujem.
Teším sa z drobností – žijem zo dňa na deň. Neplánujem toľko….”
Ušami:
Na YouTube si môžete vypočuť Danielovu uspávanky, ktoré venoval svojim deťom Dorote a Adamovi. Aktuálne interpretačné umenie súboru VENI je zachytené na CD VENI 30. Danielova hudba je zachytená na CD Memories of you alebo VENI ACADEMY. Diskografia je naozaj bohatá.
Fun Facts:
V e mailoch dokáže svojich spolupracovníkov rozčúliť používaním KAPITÁLOK a VÝKRIČNÍKOV. Rád píše dlhé vety, používa citáty a “úvodzovky“.
Live:
Danielovu hudbu a súbor VENI ensemble si môžete najbližšie vypočuť na koncerte 16.12.2023 o 19.00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.
Viac informácií nájdete tu.
Vďaka za prečítanie.
Ak by ste chceli podporiť našu prácu v InMusic môžete si kúpiť naše CD alebo knihu.
– Ivan Šiller