Nová synagóga, Žilina, 4. októbra 2024
25. výročie festivalu Konvergencie prinieslo do Žiliny skutočne výnimočný večer, ktorý spojil intimitu komornej hudby so silou medzižánrového dialógu. Večer, ktorý bol rozdelený na dve časti dokázal, že umenie vie rozprávať univerzálnym jazykom a spojiť publikum rôznych hudobných preferencií.
Prvá časť večera sa niesla v duchu duchovnej introspekcie a hudobnej krásy. Suita „Zo židovského života“ Ernesta Blocha v podaní violončelistu Jozefa Luptáka a klaviristu Ivana Šillera bola emotívnou cestou do židovských tradícií a melanchólie, ktorú Bloch tak majstrovsky zachytil. Interpretácia bola precítená, no zároveň disciplinovaná, čo umožnilo dielu naozaj zažiariť.
Nasledovali 3 Bagately od Valentina Silvestrova, ktorých minimalistická krehkosť zanechala publikum v úžase. Šillerov citlivý prístup k Silvestrovovým jednoduchým, no silne emotívnym dielam bol vrcholom precíznosti a empatie.
Záverom prvej časti bol kvintet „Dreams and Prayers of Isaac the Blind“ Osvalda Golijova, kde sa klarinet Branislava Dugoviča dokonale spojil so sláčikovým kvartetom (Peter Biely, Daniel Rumler, Peter Zwiebel a Jozef Lupták). Golijovova hudba prenikla do najhlbších zákutí duše, pričom sa striedali dramatické a meditatívne pasáže. Publikum ostalo v tichom zamyslení, ktoré prerušil až zaslúžený búrlivý potlesk.
Druhá časť večera bola oslavou medzikultúrneho dialógu. Projekt Building Bridges, ktorý spája nórsku a slovenskú hudobnú tradíciu, priniesol na pódium pestrú paletu zvukov a nálad. Nórsko-slovenský projekt vznikol na Konvergenciách v roku 2022. Vďaka hudobným priateľstvám sa po koncertoch objavila idea albumu Spev, ktorý vyšiel v júli 2024 a jeho koncertná podoba albumu mala premiéru na Pohode 2024.
Speváčky Åsne Valland Nordli a Gabriela Kováčiková priniesli do žilinskej Novéj synagógy neopakovateľnú harmóniu hlasov. Ich hlasy, spojené s hardangerskými husľami Nilsa Øklanda, akordeónom Borisa Lenka a ďalšími hudobníkmi (Branislav Dugovič, Robert Ragan), vytvárali jedinečnú zvukovú krajinu, ktorá oscilovala medzi severskou melanchóliou a slovenskou ľudovou energiou. Publikum si mohlo vychutnať vrstvenie žánrov od jazzu po world music, ktoré spájal jasný, no zároveň poetický rukopis.
Koncert „Modlitby a sny / Building Bridges: SPEV“ bol zážitkom, ktorý v sebe spojil meditáciu a oslavu, introspekciu a dialóg. Konvergencie opäť dokázali, že ich schopnosť kombinovať zdanlivo vzdialené svety je jedinečná. Výnimočná atmosféra Novej synagógy dodala večeru ďalšiu dimenziu, a preto nie je prekvapením, že publikum odchádzalo nadšené a inšpirované.
Juraj Beráts