

Hudba má moc prenášať nás v čase, rozprávať príbehy a otvárať nové dimenzie vnímania. Klavirista Ivan Šiller prináša program, ktorý spája štyri výrazné hudobné osobnosti – Franza Schuberta, Arvo Pärta, Daniela Mateja a Bélu Bartóka – a odhaľuje ich jedinečné hudobné svety.
Koncerty sa uskutočnia 7. marca 2025 o 17:00 v priestoroch Múzea Vojtecha Löfflera v Košiciach a 12. marca 2025 o 19:00 v Koncertnej sále Župného domu v Nitre. Vstupenky sú v predpredaji na shop.in-music.sk alebo na mieste 1 hodinu pred koncertom.
Program koncertov:
Franz Schubert – Sonáta pre klavír č. 14 a mol, D 784
Arvo Pärt – Variationen zur Gesundung von Arinuschka
Arvo Pärt – Für Alina
Daniel Matej – A Set of Five Pick-Outs
Béla Bartók – Šesť tancov v bulharskom rytme
Schubertova Sonáta č. 14 a mol reflektuje autorovu introspektívnu výpoveď v období osobnej krízy, keď jeho tvorivosť dosiahla nové výšiny. Pärtove minimalistické kompozície Variationen zur Gesundung von Arinuschka a ikonická Für Alina nás zavedú do meditatívnej roviny, kde ticho a zvuk vytvárajú hlboký vnútorný dialóg. Súčasný slovenský skladateľ Daniel Matej experimentuje s hudobnou pamäťou v cykle A set of five Pick-Outs, kde sa prelínajú odkazy na Schönberga, Ivesa a ďalších majstrov 20. storočia. Program uzatvára Bartókov Mikrokozmos – fascinujúca zbierka klavírnych miniatúr, v ktorej sa spája pedagogická precíznosť s rytmickou energiou ľudovej hudby. Tento koncert je viac než len prezentáciou klavírnych diel – je to hudobná cesta plná kontrastov, emócií a nových perspektív. Príďte si vychutnať večer, kde sa stretáva klasika s modernosťou, kontemplácia s rytmickou dynamikou a tradícia s experimentom.
Ivan Šiller (1977) je koncertný klavirista, pedagóg a organizátor hudobných projektov. Študoval hru na klavíri v Bratislave (ZUŠ, Milica Kailingová a VŠMU, Daniela Varín- ska) a Gente (Kráľovské konzervatórium, Daan Vandewalle), ako štipendista v USA (Tanglewood Music Center), Kanade (Banff Center for the Arts) a Nemecku (Ferienkurse für Neue Musik Darmstadt). Venuje sa inter- pretácii súčasnej hudby, ansámblovej i sólovej hre a hudobnej reinterpretácii výtvarných diel. Rád spolupracuje s inými hudobníkmi, s ktorými formuje rôzne zoskupenia – Cluster ensemble, Ensemble Ricercata alebo Prague Modern. Spoluvytvára alternatívne „vzdelávacie inštitúcie“ – študentský projekt VENI ACADEMY či sériu detských workshopov SoundOrchestra – zamerané na improvizáciu, grafické partitúry a experimentálnu hudbu. Pôsobil na Katedre hudobnej výchovy PdF UK ako pedagóg aj vedúci katedry. Je autorom množstva hudobných projektov, organizátorom festivalov i koncertných cyklov. Predsedá slovenskej sekcii Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM), s ktorou pripravil hudobný počin roka 2013 – ISCM World New Music Days – ocenený v rámci Radio Head Awards 2013. V roku 2016 sa stal umeleckým riaditeľom vzdelávacieho projektu SUPERAR, ktorý sa koná v spolupráci s viedenským chlapčenským zborom a Konzerthaus Wien. Za svoju umeleckú činnosť získal niekoľko cien a nominácií. V roku 2016 bol súbor Cluster ensemble nominovaný na cenu Nadácie Tatra banky za album Cluster ensemble Plays Philip Glass, na cenu Krištáľové krídlo v kategórii hudba a na cenu Radio Head Award v kategórii nahrávka roka – klasická hudba. V roku 2018 Ivan Šiller vydal svoje debutové sólové CD FIFTY, ktoré je ojedinelou zbierkou viac ako 20 skladieb súčasných autorov.
Podujatie sa koná v rámci celoročnej činnosti InMusic, ktorú podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. S podporou SOZA.